Nejčastější otázky
Probiotika jsou dlouho a široce uznávána za prospěšná. Na jejich vliv upozornil už v roce 1908 ruský vědec Ilja Mečnikov, který zkoumal teorii, zda pravidelná konzumace jogurtu s laktobacily přispívá k dlouhověkosti. Později se pro živé bakterie ve střevech vžil pojem "probiotika", který je odvozen z řečtiny a znamená "pro život". Od té doby byl vliv probiotik na zdraví zkoumán mnoha klinickými studiemi, které i dnes dále zkoumají jejich potenciální vliv na trávení, imunitní systém a celkové zdraví.
Denně se do našeho těla přes zažívací a dýchací systém dostává obrovské množství cizích látek, na které musí tělo adekvátně reagovat. Vzhledem k tomu, že střevní sliznice pokrývá velkou plochu a v její těsné blízkosti se nachází imunitní buňky reagující na cizorodé struktury, je imunitní systém úzce propojen se střevní sliznicí. Správná funkce imunitního systému a jeho schopnost efektivně zpracovávat cizorodé struktury a látky jsou klíčové pro naše zdraví a imunitu – odolnost proti vnějším patogenům.
Pravidelné každodenní užívání probiotik je doporučováno z několika důvodů, které souvisí s jejich schopností doplňovat a udržovat v rovnováze mikrobiom v našich střevech. Probiotika pomáhají udržovat rovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi ve střevním traktu. Mikrobiom nám pomáhá zpracovávat i dodávat důležité živiny, mikrobiom v našich střevech ovlivňuje také imunitu.
Jejich užívání je obzvláště důležité v situacích, kdy může dojít k narušení střevní mikroflóry, jako je například během nebo po užívání antibiotik, při nevyvážených dietách, stresu nebo při cestování. Změny prostředí či stravy při cestování, zejména do exotických zemí, mohou způsobit střevní nerovnováhu s nechtěnými důsledky.
Ano, probiotika jsou často doporučována právě pro tyto osoby, jelikož mohou přispět k obnově zdravého složení střevní mikroflóry. Střevní dysmikrobie, charakterizovaná nerovnováhou ve složení střevních bakterií, je poměrně běžným jevem. Optimální střevní mikroflóra zahrnuje dostatek laktobacilů a bifidobakterií, které jsou klíčové pro pocit dobrého trávení.
Ačkoli probiotika mohou být prospěšná, neměla by být považována za univerzální řešení. Proto je důležité nejen spoléhat na probiotika, ale vždy řešit zdravé stravování komplexně.
Antibiotika mohou výrazně negativně ovlivnit stav střevní mikroflóry. Doplňování probiotik by proto mělo být standardem při a po užívání antibiotik. Pokud se rozhodneme pro probiotika už během užívání antibiotik, doporučuje se udržet alespoň dvouhodinový časový odstup mezi dávkou antibiotik a probiotik. Rozhodně se doporučuje brát probiotika po ukončení užívání antibiotik, aby se podpořila regenerace důležité střevní mikroflóry.
GS Probiotic Strong obsahuje 21 miliard živých bakterií v denní dávce a je určen pro každodenní užívání. GS Probiotic Antibio obsahuje 40 miliard mikroogranizmů v denní dávce a je určen při a po užívání antibiotik. Oba výrobky obsahují unikátní kombinaci 10 kmenů extrémně odolných laktobacilů a bifidobakterií doplněná o prebiotika (vlákninu z čekanky), organicky vázaný selen z pekařských kvasnic a 65 mg vitaminu C pro podporu imunity.
Množství a rozmanitost probiotických kmenů jsou velmi důležité, stejně jako koncentrace živých bakterií. GS Probiotic obsahují unikátní kombinaci 10 kmenů extrémně odolných laktobacilů a bifidobakterií. Byly vybrány kmeny probiotik, které jsou podložené vědeckými studiemi a jsou efektivní pro specifické potřeby vašeho zdraví. GS Probiotic Strong obsahuje 21 miliard živých bakterií v denní dávce a je určen pro každodenní užívání. GS Probiotic Antibio obsahuje 40 miliard mikroogranizmů v denní dávce a je určen při a po užívání antibiotik. Probiotika jsou doplněná o prebiotika, vlákninu z čekanky, jako přirozenou výživu živých kultur, organicky vázaný selen z pekařských kvasnic kmene Saccharomyces cerevisiae a 65 mg vitaminu C pro podporu imunity. Všechny kmeny jsou tělu vlastní, bezpečné, klinicky ověřené a chráněné speciální patentovanou technologií BIO-SUPPORT®, která zajišťuje extrémní odolnost a stabilitu bakterií během výroby, skladování a také jejich životaschopnost při průchodu trávicím traktem do střev, kde plní svou funkci.
GS Probiotic obsahuje 10 klinicky ověřených probiotických kmenů, jejichž účinky jsou podloženy řadou klinických studií. Mezi tyto kmeny patří L. rhamnosus Rosell®-11, L. paracasei LAFTI®-L26, B. longum Rosell®-175, L. plantarum Rosell®-1012, Pediococcus acidilactici HA-524, L. rhamnosus GG, L. reuteri Rosell®-444, B. bifidum Rosell®-71, L. helveticus Rosell®-52 a B. infantis Rosell®-33. Tyto kmeny byly klinicky ověřeny v různých použitích u dětí i dospělých.
GS Probiotic jsou vhodné pro dospělé i pro děti, prostě pro celou rodinu. Vhodné jsou i pro těhotné a kojící ženy nebo pro diabetiky. GS Probiotic je doporučeno užívat 2x denně 1 kapsli nejlépe během jídla nebo po jídle a dostatečně zapít. Pro děti od 3 do 14 let je doporučeno užívat 1x denně 1 kapsli, kapsle je možné vysypat a podávat smíchané s nápojem nebo potravou. Nápoj nebo pokrm nesmějí být teplé, pouze vlažné.
GS Probiotic je doporučeno užívat 2x denně 1 kapsli nejlépe během jídla nebo po jídle a dostatečně je zapít. Pro děti od 3 do 14 let je doporučeno užívat 1x denně 1 kapsli, kapsle je možné vysypat a podávat smíchané s nápojem nebo potravou. Nápoj nebo pokrm nesmějí být teplé, pouze vlažné.
GS Probiotic jsou navrženy tak, aby vyhovovaly širokému spektru dietních požadavků, včetně potřeb osob s intolerancí na určité složky běžné stravy. Vzhledem k tomu, že výrobek je bez cukru a bez lepku, je tedy bezpečnou volbou pro jedince s celiakií nebo s citlivostí na lepek. Rovněž absence cukru je výhodná pro ty, kteří sledují příjem cukru, mají diabetes nebo se snaží vyhýbat přidaným cukrům ve své stravě.